مکانیزم عملکرد اره افقی بر به چه صورت است و در هنگام استفاده از آن به چه نکاتی باید توجه کرد، اره افقی بر که با اسامی چندکاره یا اره سوسماری هم شناخته می شود، دارای یک تیغه در قسمت جلویی دستگاه می باشد که به صورت افقی قرار گرفته است. درست مثل اره های عمود بر، تیغ‌ اره‌ های افقی‌ بر هم در سایز و مدل‌ های متفاوتی، متناسب با استفاده و عمق برشی که کاربر به آن نیاز دارد، تولید و عرضه می‌شود. از آنجایی که این اره های قدرتمند، می توانند سطوح پروفیل، سیمان، چوبی، گچی و فلزی را به راحتی برش دهند همیشه از آن ها در امور ساختمانی مثل لوله‌کشی، تاسیسات الکتریکی و انواع عملیات تخریب استفاده می شود. این ابزار، به قدری مهم و ضروری می باشد که تمامی صنعتگران ملزم به استفاده از آن در صنایع مختلف خود، می باشند.

مکانیزم عملکرد اره افقی بر

این مدل اره ها عملیات برش کاری را به وسیله تیغه ای که به صورت افقی در آن ها وجود دارد، انجام می دهند. در واقع کار برش از طریق ساییده شدن دندانه های این تیغه افقی که حرکت رفت و برگشتی دارد، به جسم مورد نظر، انجام می شود. انرژی الکتریکی از طریق موتور این دستگاه دریافت شده و طی فرآیندی به حرکت رفت و برگشتی مورد نیاز برای برش، تبدیل می شود.

از آنجایی که فشار بسیار زیادی در حین برش روی تیغه وارد می شود، لازم است که موتور و تمام اجزایی که توان را از طریق آن به تیغه انتقال می دهند، استحکام بالایی داشته و به راحتی دچار آسیب نشوند. معمولا برای اینکه تیغه به گیر بکس وصل می شود و احتمال آلوده شدن گیربکس با گرد و غبار و ذرات وجود دارد، به وسیله دستگاه هایی مثل دمنده و مکنده و عبور دادن باد، این قسمت را پاکسازی می کنند.

تیغه اره افقی بر

همانطور که گفته شد، تیغه اره های عمود بر بسیار متنوع و متفاوت می باشند و از موادی مثل چوب، فلز و شاخه های مرطوب گرفته تا ورقه های ضخیم یا حتی موادی مثل بتن در معرض هوا، سیمان، آجر و پلاستیک تقویت شده را برش می دهند. میزان برش تیغه، بستگی به ضخامت آن دارد و به طور کلی این تیغه ها می توانند برش های از ۱۰۰ میلی متر برای ورقه های نازک تر مثل لوله ها تا ۳۰۰ میلی متر برای چوب و فلزات را به راحتی انجام دهند.

نکات ایمنی هنگام  کار با اره افقی بر

  1. به یاد داشته باشید که هیچوقت قطعه برش، ضخیم تر از توان برش تیغه نباشد.
  2. همیشه قبل از برش قطعات بر روی زمین، یک قطعه زیر قطعه کار اصلی قرار دهید تا تیغه به سطح زمین برخورد نکند.
  3. از آنجایی که بعد از برشکاری، سطح تیغه و قطعه برش به علت ایجاد اصطکاک، بسیار داغ می باشند، هرگز در این زمان این سطوح را لمس نکنید.
  4. بعد از دریافت آموزش های لازم، اره را مطابق با اصول استاندارد و محکم در دستان خود بگیرید و بدنتان را به آن نزدیک نکنید.
  5. اگر بیش از ۱ دقیقه به اره نیاز ندارید، آن را خاموش کنید.
  6. همیشه تیغه را بعد از اینکه کاملا خنک شد، تعویض نمایید.
  7. توجه کنید در هنگام تعویض تیغه، دستگاه به برق متصل نباشد.
  8. در بعضی موارد مانند برش دیوار های کاذب یا دیوار های گچی، احساس می کنید احتمال برخورد تیغه با کابل حامل جریان برق وجود دارد. در این زمان از قسمت عایق، اره را در دست بگیرید تا احتمال برق گرفتگی وجود نداشته باشد.
  9. در برش برخی از مواد پلاستیکی، ممکن است گاز های خطرناکی در هوا پخش شوند. برای جلوگیری از آسیب احتمالی از ماسک های تنفسی استفاده نمایید.

آشنایی با کاربردهای اره افقی بر، این عنوان مقاله ای است که در آن سعی کرده ایم شما را با کاربردهای این نوع اره آشنا کنیم. با ما همراه باشید.