آشنایی با انواع و اجزای تسمه کش بادی و مزایای استفاده از آن، در میان ابزارآلات پنوماتیک، دستگاه های تسمه کش پنوماتیک (بادی) وسیله ای برای انجام بسته بندی بسته های بزرگ و سنگینی همچون: صنایع کاشی و سرامیک، پارچه و الیاف، موزائیک، بلوک، صنایع چوب (ام دی اف و نئوپان)، آجر و چنین اموری که امکان جابجایی آن ها به سهولت وجود ندارد می باشند. این دستگاه برای انجام عملکرد خود، نیاز به نیروی باد دارد که به همین دلیل استفاده از کمپرسور باد به همراه تسمه کش بادی الزامی است. در این محصول، امکان تسمه زنی با انواع تسمه های PET با سرعتی بسیار بالا وجود دارد.

انواع تسمه کش بادی

 • تسمه کش بادی تسمه فلزی

این محصول که به علت استفاده فلز در آن از قیمت بالاتری برخوردار می باشد، در صنایع بسته بندی فولاد و آهن آلات برای لوله ها، صفحات، ورق ها و میلگرد ها بسیار کاربرد داشته و همواره مورد توجه بسیاری از مشتریان قرار گرفته است. استفاده از فلز در این دستگاه، موجب استحکام و دوام بالاتر آن شده است.

 •  تسمه کش بادی تسمه پلاستیکی

از این محصول که نیازی به بست تسمه نداشته و جوش تسمه را از طریق اصطکاک انجام می دهد، برای بسته بندی انواع پالت ها استفاده می شود. این تسمه کش بادی یا پنوماتیک قابلیت کار با تسمه پلاستیکی pp (پلی پروپیلن) و pet (پلی استر) از سایز (عرض) ۱۲ الی ۱۹ میلیمتر را داشته و می تواند عمل کشش و جوش اصطکاکی و قیچی را همزمان با هم انجام دهد. با توجه به کاربری و استفاده بالای این دستگاه، باید گفت که نوع پلاستیکی از قیمت مناسب تری نسبت به نوع فلزی برخوردار است. از کاربرد های این دستگاه، می توان به بسته بندی کالاهای حجیم و سنگین همانند: کاشی، سرامیک، سنگ، یخچال و … اشاره نمود.

اجرای تشکیل دهنده تسمه کش بادی

 1. دسته دستگاه: برای جابجا کردن دستگاه.
 2. اتصالات شلنگ هوا به کمپرسور باد: برای ورود باد به دستگاه.
 3. چرخ کشنده جلو دستگاه.
 4. شاسی دستگاه: برای جداسازی تسمه در پایان انجام کار.
 5. پیچ تنظیم کننده زمان جوش دهی دستگاه.
 6. شاسی خاکستری رنگ: برای عملیات کشش تسمه.
 7. شاسی نارنجی رنگ: برای عملیات جوش و برش تسمه.
 8. اهرم دستگاه: برای باز کردن فک دستگاه در زمان جایگذاری یا بستن آن در زمان جدا سازی.
 9. کاتر و بخش برش دهنده دستگاه.

مزایای استفاده از تسمه کش بادی

سهولت در استفاده، داشتن وزن سبک، داشتن درجه بالای اتوماسیون و سیستم کنترل قدرتمند، سازگاری با محیط زیست و عدم ایجاد آلودگی، عدم نیاز به اتصال دهنده ها، داشتن سیستمی با طراحی زیبا و ایمن، کم سر و صدا و مقرون به صرفه بودن و کار با جوشکاری حرارت اصطکاک از مزایای استفاده از تسمه کش های بادی می باشند.

با ما همراه باشید تا در مقاله نحوه کار با دستگاه تسمه کش بادی به چه صورت است و چه نکاتی را در نگهداری از آن باید رعایت کرد، شما را با نحوه کار این دستگاه و نکاتی که در نگهداری از آن باید به آنها توجه کنیم آشنا کنیم.