کمپرسورهای باد دارای چه انواعی هستند و از چه اجزایی تشکیل شده اند، در این مطلب به بررسی انواع کمپرسورهای باد خواهیم پرداخت. همچنین در ادامه مقاله، به بررسی اجزای تشکیل دهنده یک کمپرسور بادی اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انواع کمپرسور های باد

  • کمپرسور باد سیلندر پیستونی

رایج ترین نوع کمپرسور در خیلی از بخش های تولیدی و صنعتی، کمپرسور پیستونی می باشد. حداکثر میزان فشار باد موجود در کمپرسور باد پیستونی، ۸ الی ۱۰ بار می باشد و اگر تعداد مصرف کننده های بادی در یک مکان بالاتر روند، دیگر نیاز به بالا بردن فشار نبوده و در این حالت لازم است که ذخیره مخزن دستگاه و سرعت باد افزایش یابند. در صورت ازدیاد میزان مصرف کننده ها و قصد استفاده از کمپرسور در کارگاه های رنگ پاش، لازم است که از نوع دو پیستونه به همراه پمپ باد ۳۵۰ یا ۷۰۰ لیتری استفاده شود. در واقع با در نظر گرفتن تعداد مصرف کننده ها باید از ظرفیت بالاتری استفاده کرد.

  • کمپرسور باد اسکرو

عملکرد این کمپرسور، به این شکل است که در این دستگاه، دو مارپیچ یا حلزونی در کنار هم به صورت نر و ماده قرا گرفته و با ورود هوا به کمپرسور، مارپیچ ها به حالت دورانی درمی آید، در نتیجه هوای تولید شده در اثر این دوران، فشرده شده و از سمت دیگر کمپرسور، خارج می گردد. کمپرسور هوا یا باد اسکرو به دو صورت روغنی و بدون روغن تولید و عرضه می شوند.

در کمپرسور باد روغنی اسکرو، روغن از فیلتر و سیستم جدا کن روغن عبور کرده، و وارد دستگاه می شود، در نتیجه به علت چرب شدن هوا، از میزان استهلاک قطعات کم شده که این امر موجب افرایش عمر کمپرسور می شود. در نوع بدون روغن، هزینه تهیه سیستم جدا کن روغن از بین می رود و به همین دلیل استفاده از این محصول، در ظاهر، مقرون به صرفه تر است. استفاده از این سیستم در صنایعی رایج است که به هوای کاملا تمیز و پاک احتیاج باشد اما گفتنی است که در کمپرسور باد بدون روغن به دلیل خشکی قطعات، هزینه استهلاک بالاتر می باشد.

  • کمپرسور باد بی صدا یا سایلنت

کمپرسور باد بی صدا یا سایلنت به نوعی از کمپرسور ها گفته می شود که نویز تولیدی آن ها در هنگام کارکرد در دسی بل پایین تری باشد، در این مدل، صدای ناشی از اصطکاک قطعات و ضربات کمتر بوده و معمولا برند های اروپایی مثلا: ژاپنی و ایتالیایی در زمینه عایق کردن کمپرسور یا قرار دادن کمپرسور در محفظه بی صدا فعالیت بیشتری داشته و موفق تر بوده اند.

  • کمپرسور هوای خشک پیستونی

کمپرسورهای هوا خشک، مورد استفاده برای گاز های اکسیژن، دی اکسید کربن، هیدروژن، نیتروژن، نیترواکساید و هوای بدون روغن می باشند. حداکثر فشار در این دستگاه، ۴۵ بار بوده و ظرفیت نرمان آن ۱۰۰ متر مکعب بر ساعت می باشد.

  • کمپرسور هوا دیافراگمی

کمپرسور هوای بدون روغن دیافراگمی متناسب برای گازهای آرگون، هلیوم، هیدروژن، نیتروژن و متان می باشد. حداکثر فشار در این دستگاه، ۱۰۰ بار بوده و ظرفیت نرمال آن، ۴۰۰ متر مکعب بر ساعت می باشد.

تجهیزات اصلی کمپرسور باد

  • مخزن

این مخازن با فشار کاری بین ۸ تا ۱۳ بار به منظور ذخیره هوای خروجی کمپرسور، استفاده می شوند.

  • میکرو فیلتر

میکروفیلترها، تجهیزاتی هستند که برای جذب ذرات غبار، روغن و ناخالصی های موجود در هوای فشرده به کار می روند. انواع میکروفیلتر ها عبارتند از: پری فیلتر، میکرو فیلتر اولیه، میکرو فیلتر ثانویه و میکرو فیلتر سیلیکونی.

  • درایر جذبی

این قسمت که شامل دو برج فولادی همراه با مواد جاذب و شیر های تخلیه برقی می باشد، بخار آبی را که در مسیر هوای فشرده قرار گرفته تا حد بسیار بالایی جذب می کند.

  • درایر تبریدی – خشک کن

این قطعه که وظیفه آن مشابه یخچال می باشد، هوا را سرد کرده و ذرات بخار آب موجود در هوا بر اثر این سرما به آب تبدیل گشته و از راه شیر های تخلیه، خارج می شوند.

  • تله آبگیر و روغن گیر

تله آبگیر بعد از کمپرسور، نصب شده، ذرات آب و روغن موجود در هوای خروجی را جذب کرده و از ورود این ذرات به مخزن جلوگیری می کند.