آشنایی با ساختار قفل مکانیکی حیاطی

آشنایی با ساختار قفل مکانیکی حیاطی، از میان انواع یراق آلات، در این مقاله قصد داریم راجع به کلیات قفل های مکانیکی حیاطی توضیحات بیشتری ارائه دهیم. با ما همراه باشید تا شما را با ساختار این نوع قفل ها آشنا کنیم.

آشنایی با ساختار قفل حیاطی:

قفل های مکانیکی حیاطی عملکردی به شرح زیر دارند:

  • این قفل ها، شامل یک بخش بدنه و یک قسمت داخلی می باشند. این بخش ها به شکل استوانه ای، گلابی و دایره ای ساخته شده اند. هریک از آن ها با نام توپی شناخته می شود.
  • قسمتی که توپی نامیده می شود، متشکل از یک شیار است. کلید به آن داخل شده و دور محور مرکزی خودش در درون بدنه به گردش در می آید.
  • توپی و بدنه، هر دو اصولا متشکل از سوراخ هایی می باشند. این سوراخ ها در امتداد یکدیگر و به موازات توپی استوانه‌ای قرار گرفته‌اند. به شکلی که سوراخ های روی توپی و سوراخ های بدنه در یک راستا هستند.
  • انتهای سوراخ های روی بدنه بسته بوده و دارای یک فنر و بر روی فنر یک پین استوانه ای هستند که ساختار آن از جنس برنج بوده و با نام ساچمه شناخته می شود.
    همچنین ساچمه هایی که از طرف مرکز کله قندی هستند نیز در سوراخ های توپی وجود دارند.
  • ارتفای ساچمه های درون سوراخ های توپی، متفاوت است و طول یکسانی ندارند؛ این به آن معنی است که در قسمت های بلند تر ساچمه کلید هم به همان میزان فرو رفتگی دارد و در قسمت های کوتاه تر، کلید برآمدگی دارد.

تفاوت قفل درب های داخلی ساختمان با قفل حیاطی یا قفل درب ورودی:

نوع مغزی به کار رفته در قفل ها همان عامل مهمی است که تفاوت بین قفل های مختلف را ایجاد می کند. مغزی یا همان سیلندر قفل، در انواع متنوع توپی دار، ضد سرقت و سوئیچی طراحی و تولید می شود. کاملا واضح است که سیلندر های استفاده شده در درب های ورودی ساختمان، در مقایسه با سیلندر های درب های سرویش بهداشتی، به امنیت بیشتری احتیاج دارند؛ همچنین گفتنی است که به علت تفاوت در کارایی این قفل ها، شکل ظاهری قفل های درب ورودی و درب های داخلی هم با یکدیگر متفاوت است. به این صورت که قفل درب های ورودی ساختمان احتیاج به کلید دارند. اما قفل های درب های داخلی تنها با یک اهرم باز و بسته می شوند.
در واقع باید این طور گفت که درب های داخلی به منظور تامین امنیت از قفل استفاده نمی کنند و تنها برای باز و بسته شدن به قفل احتیاج دارند اما در شرایطی که این درب، مربوط به اماکنی همچون ساختمان های اداری باشد و به امنیت بیشتری احتیاج داشته باشد، می توان از قفل های سوئیچی یا ضد سرقت برای آن ها نیز استفاده نمود