آشنایی با انواع سوهان از نظر آج

آشنایی با انواع سوهان از نظر آج، سوهان های صنعتی را علاوه بر شکل ظاهری می توان براساس نوع آج آنها نیز دسته بندی کرد. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی انواع سوهان از نظر نوع آج بپردازیم. با ما همراه باشید.

انواع سوهان از نظر آج

مدل تک آج

این مدل، به روش فرزکاری تولیده شده و برای براده برداری مواد نرم، آلومینیوم، روی، قلع، مس، سرب و مواد مصنوعی کاربرد دارد و در آن‌ ها دندانه ‌های آج در ردیف ‌های موازی هم قرار گرفته اند و برای ساییدن هردو نوع سطح نرم و زبر مناسب می باشند.

مدل دو آج

آج این سوهان ها به این شکل است که در دو ردیف، دندانه ها عمود بر هم قرار گرفته اند و به صورت یک لوزی در آمده اند که همین امر باعث سرعت بخشی به عملیات سوهانکاری می شود. این مدل برای سوهانکاری روی سطوح سخت تر مناسب است و در سطوح نرم موجب کندی دندانه ها می شود.

آج منحنی شکل

در این مدل، قسمت آج به صورت منحنی شکل می باشد و در صاف کردن یا یکدست کردن سطوح، قابل استفاده می باشد.

مدل الماسه

گاهی اوقات سطح مورد نظر ما بسیار سخت تر از سطوح معمولی می باشد مثلا مواردی مثل شیشه یا سرامیک برای سوهانکاری، نیاز به این محصول دارند که آج آن ها از ذرات ریز الماس یا تنگستن می باشد.

مدل چوب بری

این مدل، برای سوهانکاری روی سطوح نرمی مثل چوب و پلاستیک کاربرد دارد. در این مدل، اندازه هر دندانه آن معمولا خیلی بزرگتر از سوهان‌ های معمولی است.

نکات کاربردی در استفاده از سوهان ها

  • جهت سوهان نسبت به قطعه کار را متناسب با احتیاج، قرار دهید و هر چند بار، جهت را به اندازه ۹۰ درجه تغییر دهید. در این حالت خطوط متقاطع اثر سوهان، سایه هایی ایجاد می کند که بدون به کار بردن مواد رنگی می توان نقاط پست و بلند را روی قطعه کار تشخیص داد.
  • سطح قطعه کار باید هموار بوده و محکم به گیره بسته شود.
  • در سوهانکاری سطوح گرد برای پیشسایی، قطعه کار را در جهت عرضی و برای پرداخت، در جهت طولی سوهان بزنید. در هر دو حالت سوهان باید همراه با حرکت به جلو، حرکت نوسانی نیز داشته باشد. بهتر است هنگام حرکت برگشت، آن را بلند کنید. گرداندن سوهان های گرد و نیمگرد اغلب در حول محور طولی صورت می گیرد. در اینجا به علت اختلافی که در شکل آج ها وجود دارد، حرکت پیشروی جانبی نیز تا حدی انجام می شود.
  • سوهان باید مناسب با جنس و شکل قطعه کار انتخاب شود.
  • در سوهانکاری سطوح مسطح، هدایت سوهان به نوع سوهان به کار برده شده بستگی دارد.
  • سوهان باید به درستی در دست گرفته شود و همزمان با فشار بر سطح قطعه کار در جهت جلو، نیرو وارد نموده و براده برداری شود. هنگام برگشت سوهان به عقب نباید فشاری به سوهان وارد شود.
  • ارتفاع گیره باید متناسب با اندازه قد تنظیم شود.