نحوه عملکرد یک دیزل ژنراتور به چه صورت است و برای به کار انداختن آن به چه نکاتی باید توجه کرد؟

نحوه عملکرد یک دیزل ژنراتور به چه صورت است و برای به کار انداختن آن به چه نکاتی باید توجه کرد؟ دیزل ژنراتور یا همان موتور برق دیزلی، یکی از انواع موتور برق است که انرژی شیمیایی سوخت گازوییل را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند . ژنراتورهای دیزلی از پرکاربرد ترین تجهیزات صنعتی در کارگاه های پروژه ، کارخانجات و ساختمانها می باشد زیرا عملیات تامین برق ، در هر وضعیتی با اهمیت است لذا طبیعی است که یکی از مهمترین نیازهای کارگاه های صنعتی، وجود برق از نوع تک فاز و سه فاز می باشد.

نحوه عملکرد دیزل ژنراتور

همانطور که گفتیم، این وسیله، وظیفه تولید انرژی الکتریکی را از یک منبع خارجی برعهده دارد. یک پمپ آب را در نظر بگیرید، کار این وسیله استخراج آب از (مثلا) چاه و ارسال آن به منطقه ای دیگر است که ما از طریق آن می توانیم از آب بهره برده و استفاده کنیم اما آیا پمپ آب خودش وظیفه به وجود آوردن آب را دارد؟ قطعا پاسخ به این سوال خیر است. پمپ های آب تنها باعث ایجاد جریان آب می شوند و به این شکل آب در دسترس ما قرار می گیرد.

نحوه عملکرد دیزل ژنراتور هم دقیقا به همین شکل است. این وسیله خودش به تنهایی برای ما برق تولید نمی کند بلکه با استفاده از انرژی مکانیکی عرضه شده و با ایجاد حرکت و تولید بار الکتریکی در سیم پیچ ها در مدار الکتریکی، برق را به عنوان خروجی سیستم تولید می کند. این جریان، شارژ الکتریکی جریان الکتریکی عرضه شده توسط ژنراتور است.

مایکل فارادی در سال ۱۸۳۱ کشف کرد که جریان بالای بار الکتریکی می تواند به وسیله حرکت رسانای الکتریکی مثل سیمی که دارای بار الکتریکی در میدان مغناطیسی است القا شود. این حرکت تفاوت ولتاژی را بین دو انتهای سیم یا رسانای الکتریکی ایجاد می کند که در عوض باعث می شود بار الکتریکی جریان یافته و جریان الکتریکی تولید شود.

مهمترین نکات ایمنی برای به کار انداختن یک دیزل ژنراتور

  1. از ریخته شدن سوخت روی بدنه دیزل ژنراتور شدیدا جلوگیری شود.
  2. اتصالات مربوط به سیستم سوخت رسانی همیشه باید کنترل شود اگر این موضوع رعایت نشود، احتمال بروز آتش سوزی در دیزل ژنراتور و انفجار در موتور ژنراتور بنزینی وجود دارد.
  3. از عدم وجود الکتریسته ساکن در تانک اطمینان حاصل گردد.
  4. حتما توجه داشته باشید که از قرار گرفتن مواد اشتعال زا در کنار دیزل ژنراتور جلوگیری شود.
  5.  از میزان توان خروجی موتور دیزل اطمینان حاصل شود زیرا اگر دور موتور دیزلی افزایش یابد، باعث سوخته شدن ژنراتور دیزلی می شود.