دیمر لامپ چیست و چگونه عمل می کند؟
دیمر لامپ چیست و چگونه عمل می کند؟

دیمر لامپ چیست و چگونه عمل می کند؟، در میان ابزار برقکاری دیمر دستگاهی است که جهت کنترل کردن ولتاژ وسایل الکتریکی به کار می رود و می تواند ولتاژ را از کمترین میزان تا ولتاژ منبع تغذیه تغییر دهد. از دیگر کاربرد های دیمر می توان به کنترل میزان روشنایی، کنترل سرعت چرخش موتور های الکتریکی و تثبیت ولتاژ یا سرعت دستگاه برای کاربر در مواقعی که احتیاج به ولتاژی ثابت برای کنترل دور موتور وجود دارد، اشاره نمود.

دیمر لامپ چگونه عمل می کند؟

  • شیوه عملکرد دیمره به این شکل می باشد که در لامپ های کم مصرف یا لامپ های ال ای دی، توان مورد نیاز لامپ ها با چرخاندن پیچ تغییر کرده و در نتیجه نور کم و زیاد می شود.
  • درواقع یک تنظیم کننده دورانی یا کشویی که از لحاظ ظاهری مشابه یک کلید معمولی دو ترمیناله می باشد، وظیفه مرتب کردن نور لامپ را به عهده دارد.
  • به منظور تنظیم بهتر ولتاژ، دیمر مخصوص لامپ ال ای دی یا هر لامپ دیگری به شکل سری قرار می‌ گیرد.
  • معمولا دیمر لامپ های کم مصرف خاگی به روش دستی کنترل می شوند اما دیمر های مدرن تر و جدید تر از راه دور هم به آسانی کنترل می شوند.
  • جهت بهبود کارکرد دیمر های مدرن، ساختار آن ها به جای مقاومت ‌های متغیر، از نیمه‌ هادی ‌ها تشکیل می شود. مقاومت متغیر، انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند و آن را هدر می ‌دهد اما نیمه ‌هادی‌ ها بین دو سطح ولتاژ روشن و خاموش، وضعیتشان را تغییر می‌دهند و انرژی الکتریکی کم‌تری هدر می‌دهند.
  • می توان این طور گفت که بازدهی دیمر های مقاومتی قدیمی زیر ۵۰ درصد است اما دیمر های به‌ روز تا حدود ۹۰ درصد بازدهی دارند.

انواع دیمر ها کدامند؟

  • دیمر مکانیکی:

دیمر های مکانیکی یکی از ساده‌ ترین انواع دیمر ها می باشند که باید گفت جهت نصب آن ها احتیاجی به تغییر سیم کشی ساختمان نمی باشد؛ این دیمر ها در دو نوع کشویی و چرخشی (گردان) طراحی و ساخته می شوند.

  • دیمر لمسی:

دیمر های لمسی درواقع نوع پیشرفته و مدرن دیمر های مکانیکی می باشند و شیوه عملکرد آن ها به این شکل می باشد که دستگاه، ولتاژ ورودی را به‌ حالت خودکار تنظیم نموده و تغییر می‌دهد. یکی از مشهود ترین نمونه های دیمر لمسی که معمولا با آن سرو کار دارید، تغییر روشنایی صفحه موبایل با تغییر میزان نور می باشد. این دیمر جهت کنترل و صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار کارآمد بوده و قابلیت تنظیم به‌صورت دستی یا کنترل از راه دور از طریق اپلیکیشن موبایل و اینترنت را دارد.

  • دیمر هوشمند:

از این نوع دیمر ها در خانه های هوشمند استفاده های بسیاری می شود.

پس از اینکه با دیمر لامپ و انواع آن آشنا شدید، وقت آن رسیده که شما را با مزایای استفاده از آن در لامپ های کم مصرف آشنا کنیم. برای این منظور پیشنهاد می کنیم مقاله آشنایی با مزایای دیمر برای لامپ های کم مصرف، را مطالعه کنید.