آشنایی با قیچی باغ، چمن زن، دستکش باغبانی، شن کش، مه کش و ...
آشنایی با قیچی باغ، چمن زن، دستکش باغبانی، شن کش، مه کش و ...

آشنایی با قیچی باغ، چمن زن، دستکش باغبانی، شن کش، مه کش و ...، ما در این مقاله قصد داریم شما را با تعدادی از وسایل پرکاربرد در باغبانی آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا بیشتر با قیچی باغ، چمن زن، دستکش باغبانی، شکن کش، مه کش و ... آشنا شوید.

هرس یا قیچی باغ:

بعضی از گیاهان باید قطع شوند. برای این کار، شما به قیچی هرس احتباج خواهید داشت؛ این قیچی ها برای برش شاخه های بزرگ و شاخه های کوچک، با ضخامت گاهی تا ۲.۵ سانتی متر استفاده می شوند.

چمن زن:

در میان ابزار باغبانی، این ابزار از این قابلیت برخوردار است که چمن های باغچه را کوتاه و مرتب کند و درجه تیغه را تنظیم و کنترل نماید. این ابزار دارای انواع مختلفی است که متناسب با مکان مربوطه مورد استفاده قرار می گیرند. چمن زن دارای دو مدل برقی و دستی می باشد که مدل های برقی اغلب برای زمین هایی که دارای وسعت بسیار زیادی دارند استفاده می شوند و مدل های دستی جهت کوتاه کردن چمن ها در کنار دیواره ها و … استفاده زیادی دارند.

دستکش باغبانی:

ممکن است شما این مورد را به عنوان یک ابزار تصور نکنید، اما لازم به ذکر است که دستکش به عنوان یکی از وسایل ضروری موجود در ابزارآلات می باشد. دستکش نه تنها از کثیف شدن دست ها محافظت می کند بلکه از آسیب دیدگی نیز محافظت می کند. اگر مجبورید با شاخه های خار یا گیاهان خاردار کنار بیایید، دستکش از دست و مچ دست شما در برابر خراش، خارش یا ایجاد زخم محافظت می کند.

اگر پوست حساسی دارید، استفاده از دستکش های باغبانی برای شما اختیاری نیست. برای جلوگیری از بیماری های پوستی و واکنش های آلرژیک به گیاهان، کود ها و سایر مواد شیمیایی مجبور به پوشیدن دستکش در باغ هستید. باغبانان مستعد اگزما برای محافظت از دست خود به یک دستکش خوب نیاز دارند.

شن کش:

این وسیله اکثرا برای باغ و حیاط های بزرگ استفاده می شود. در فصل پاییز که برگ های خشک و زرد روی سطح چمن و باغچه ها ریخته اند، با یک شن کش می توانید آن ها را جمع کنید. لزومی نیست حتما به دنبال یک شن کش از جنس استیل و گران قیمت باشید. حتی یک شن کش پلاستیکی هم می تواند تمیزی حیاط و باغ شما را تامین کند.

مه پاش:

مه پاش یا فوگر یکی از وسایل باغبانی به حساب می آید که برای خنک‌سازی و تنظیم رطوبت فضای کشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. مکانیزم عملکرد این وسیله طوری است که باعث می‌شود آب با فشار بسیار زیاد در هنگام خروج با هوا ترکیب شده و به صورت مه خارج می گردد.

فرغون:

اگر در حیاط پشتی خانه و ویلای خود، مقدار زیادی خاک و کمپوست نگهداری می کنید، برای انتقال این تجهیزات از فرقون استفاده کنید. حتی جابه جا کردن گیاهان جدید و گلدان های مختلف در عرض باغ با استفاده از فرقون به راحتی انجام می شود. فراموش نکنید که فرقون دو دستگیره داشته باشد!

چاقوی پیوند زنی:

چاقوی پیوند زنی یکی دیگر از وسایل لازم برای باغبانی است که خود انواع مختلفی را دارا می‌باشد. از این وسیله اغلب برای پیوند زدن گیاهان و همچنین در سایر مصارف باغبانی مثل قلمه‌زنی و برش ساقه برای ریشه زنی نیز استفاده می‌شود. چاقوی باغبانی نیز در مدل‌ های مختلف موجود می‌باشد که باید بر اساس نیازتان از آن ‌ها استفاده کنید. این وسیله در واقع یکی از لوازم هرس باغبانی نیز به حساب می‌آید.